Очаквано, не мина много време преди да се появи неофициален метод за инсталиране на тези услуги. Той не гарантира 100-процентова успеваемост, но повeчето от тях наистина започват да работят.
Настоящият метод не изисква особени познания, но може и да е свързан с определени рискове, тъй като изисква инсталиране на софтуер от външен разработчик. Не е невъзможно е освен явните си функции, той да идва и със скрити "бонуси".
Приложението трябва да бъде свалено от сайта lzplay.net, като към момента разработчикът му не е известен. Съдейки по китайските йероглифи обаче поне е ясно от коя част на света е То идва под формата на стандартен за Android ".apk" файл, има прост интерфейс и за работа с него са необходими администраторски права. Подчертаваме, че за инсталирането на подобни неща отговорност носи собственикът на устройството.

След стартирането му автоматично се изтеглят приложенията на Google, включително магазинът Google Play. Препоръчва се след приключване на този процес устройството да бъде рестартирано.
В резултат потребителят получава на почти пълноценен Android смартфон. Не всичко е идеално обаче. Редица приложения от магазина интернет гиганта са оборудвани с DRM защити, които може да не работят. Не функционира и системата за дигитални плащания Google Pay.
У някои хора настоящата ситуация може да извика умилителни спомени от преди повече от половин десетилетие, когато подобни процедури бяха задължителни, ако човек искаше да ползва почти всеки китайски смартфон. В случая до ситуацията се стигна заради отзован лиценз за ползване на Android от страна на Google. Причина е търговската война между САЩ и Китай.
Като следваща стъпка, в случай че ситуацията с Google не се оправи скоро, от Huawei могат да вземат решение за пускане на собствен магазин, работещ както под Android, така и под тяхната собствена операционна система Harmony.