Преди седмица ви представихме първата подобна карта – XFX Radeon RX 5700 XT Thicc II Ultra, която впечатли с прекрасния си дизайн и въпреки, че беше малко шумна и своенравна, и имаше нужда от определени настройки, напълно оправда очакванията. Ако трябва да сравним предложението от Sapphire - Nitro+ е почти перфектна. Трудно е да си представим по-завършен и пълен пакет в най-високия клас на AMD от това. И благодарение на някои хитри софтуерни трикове, Sapphire катапултира производителността на Nitro+ в съвсем друг клас, поставяйки картата срещу титани като GeForce RTX 2080 Super и RTX 2080 Ti - всичко това, за по-малко пари. Да започваме!
Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT - спецификации
Sapphire представят техния поглед върху последната "Navi" или официално RDNA графична карта на AMD - RX 5700 XT. Този чип е зареден до горе с различни екстри и функционалности - първият графичен чип, изработен по 7nm технологичен процес, първият, който поддържа PCIe 4.0 стандарта (ще ви трябва процесор Ryzen 3000 и дъно с чипсет X570 за тази цел), и първият с архитектура RDNA, която трябва да даде ново начало за червения отбор.
Комбинацията от RDNA архитектурата и 7nm производствен процес подобрява значително енергоефективността и RX 5700 XT вече е доста по-скромна при консуматорските си навици, в сравнение с Vega картите. AMD също добавиха няколко полезни софтуерни трика, като Radeon Image Sharpening, за да изстискат още производителност и екстри от хардуера, макар че слонът в стаята е трасирането на лъчи - картите нямат специфичен хардуер, посветен на тази нова и модерна технология (GeForce RTX 20хх все още държат монопол).
Това ревю ще се съсредоточи върху малките настройки, които Sapphire са направили с чипа, както и с крайната производителност на картата. Ето малко сравнение на спецификациите на Radeon RX 5700 сериите с предходната генерация Vega:

А ето и поглед към спецификациите на Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT

Когато трябва да говорим за спецификации на хартия, най-голямата промяна в Nitro+ е тактовата честота. Базовите честоти на тази карта са по-високи от "Game" честотите на референтната RX 5700 XT. Тези честоти са минималните, които можете да очаквате да видите при гейминг, а при Nitro+ те се намират над 1900 MHz, а в някои игри видяхме и по-високи стойности.
Тази карта е бърза, а иновативният Trixx Boost на Sapphire може да я изстреля до неподозирани висоти, ако сте склонни да жертвате малко от резолюцията. Изстискването на толкова производителност от Navi чиповете обаче не е лесна работа. Sapphire са заменили 6 и 8-пиновото захранване на референтния дизайн с два 8-пинови входа, като същевременно са екипирали картата с най-доброто въздушно охлаждане, с което компанията разполага - Tri-X.

Tri-X поставя три вентилатора, като външните две се въртят с нормална скорост и посока, докато по-малкият вътрешен се върти в обратна на тях посока, за да подобри въздушния поток в централната част на кожуха. Sapphire твърдят, че тази система повишава конвекцията и осигурява нискотемпературно и тихо решение. В нашите тестове това се потвърди - Nitro+ остава доста по-хладна от референтния дизайн, а скоростта на вентилаторите рядко надхвърли 1800 оборота. За сравнение, XFX Thicc II Ultra въртеше с между 2100 и 2300 оборота в минута.

Новост в RX 5700 моделите Nitro+ са допълнителните ARGB перки, които Sapphire предлага, заедно с Nitro Glow функционалностите в софтуера Trixx. Ъпгрейдът струва допълнителни 30 долара и включва две 95 мм перки и една по-малка 87 мм за вътрешния вентилатор.

Светлината е много важна за Nitro+. Ще намерите стандартните RGB LED в логото на Sapphire отстрани, но компанията е добавила RGB светлини в по ръбовете, както и в логото на задната планка. Ако искате да синхронизирате цялата тази дискотека с дънната си платка, Sapphire са добавили 3-пинов хедър в задната част на картата. Тези бонус функционалности отличават картата от по-бюджетните решения като Pulse Radeon RX 5700 например.

Дизайнът на Sapphire не разчита само на блясък обаче. Тази карта е над 30 сантиметра, главно заради масивния радиатор и четирите топлоотводни тръби под кожуха. Sapphire са осигурили допълнително охлаждане на VRM модулите и паметта, 7+1+2 фази за по-добър овърклок, както и защита от пренапрежение.
Друг приятен момент е тройният BIOS. Вече сме свикнали с двете настройки - едната, която дава висока производителност за игри и втората, която трябва да даде по-безшумна работа. Тук Sapphire са добавили и трети режим, който позволява да избирате софтуерно кой от горните два да ползвате чрез Trixx софтуера. Това премахва необходимостта да отваряте кутията и да премествате превключвателя ръчно.
Време е да видим и как се справя картата в най-важната част - тестовете.
Тестова конфигурация
- Intel Core i7-8700K
- EVGA CLC 240
- Asus Maximus X Hero
- 64GB HyperX Predator RGB DDR4/2933
- EVGA 1200W SuperNova P2
- Corsair Crystal 570X RGB
- 2x 500GB Samsung 860 EVO SSDs
Резултати







Trixx Boost - малко по-ниска резолюция, много по-добра производителност
Sapphire пуска своята доста подобрена версия на Trixx инструмента за овърклок и мониторинг, заедно с представянето на Nitro+ картата. Перлата в короната на този софтуер е функцията Trixx Boost. Най-общо казано, тази опция създава нови разделителни способности за дисплея, които можете да избирате директно в играта - те са малко по-ниски от най-разпространените резолюции - 4K, 1440p и 1080p, но по-малкото пиксели позволяват кадрите за секунда да скочат значително. Това е и прекрасна възможност за хората, които искат да играят с максимално висок фреймрейт, да имат още един инструмент за оптимизация. Крайният резултат е неразличим от нейтив резолюцията, но игрите вървят с повече кадри за секунда.

Sapphire казват, че Trixx Boost трябва да работи и с по-стари видеокарти, а AMD добавиха поддръжка за своя Image Sharpening в Radeon RX 470, 480, 570, 580, и 590. Той обаче работи само в DX9, DX12 и Vulkan игри. DX11 - най-разпространения рендърър, все още не се поддържа. Тествахме Trixx Boost в няколко игри и можете да видите сами разликата в кадрите за секунда.



С активиран Trixx Boost, Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT постига същите кадри за секунда, като GeForce RTX 2080 Super при 1440p. При 4K Nitro+ задминава тази карта и се приближава до 1200-доларовото чудовище RTX 2080 Ti (Ghost Recon и Far Cry). С малко допълнителни настройки в Wattman на AMD, вероятно можете да изстискате още производителност.
Тези трикове не са запазена марка на Sapphire. Можете да създавате подобни резолюции със същата цел и с друг софтуер. Много малко хора обаче ще тръгнат да теглят допълнителни програми с тази цел, а Trixx Boost прави това лесно и много по-вероятно да бъде използвано.
Температури, шум и енергийни нужди
Тествахме консумацията като завъртяхме бенчмарка на F1 2018 за около 20 минути и проверихме показанията на нашия Watts Up Pro. Първата част на състезанието, в която всички болиди са на екрана, е най-енергоемка.

Силно овърклокнатата, осветена с RGB и екипирана с три вентилатора Nitro+ карта е доста по-взискателна към захранването, отколкото референтната RX 5700 XT, както се досещате. Navi чиповете обаче са доста по-ефективни от Vega и могат напълно да се съревновават с Nvidia.
Тествахме температурите, като оставихме Wattman отворен по време на бенчмарк от 5 обиколки в F1 2018, отбелязвайки най-високата температура в градуси по Целзий.

Що се отнася до шум, Nitro+ е по-тиха от мишок, за което имат вина трите вентилатора - системата Tri-X на Sapphire работи доста добре - в нито един момент перките не вдигнаха обороти над 1800.
Финални думи
И отново трябва да зададем въпроса - трябва ли да си купите Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT? Има много малко причини да не препоръчаме тази карта. Тя осигурява перфектен 1440p гейминг и напълно унищожава RTX 2060 Super, която идва на сходна цена. С активирането на Trixx Boost опцията можете да постигнете производителност на 2080 Super с минимален негативен визуален ефект. Тази хитра опция може да превърне Nitro+ в нещо, което по принцип не е - добра 4K карта.
Всички допълнителни екстри като сменяеми перки, множество RGB зони и подобни благинки, са просто бонус - всички знаем, че производителността е водеща, когато става дума за видеокарти. А Sapphire са успели да направят много примамлив пакет, от който Nvidia могат спокойно да започнат да се притесняват.