
През 2009-а Nvidia пусна своето OptiX API, което позволи на разработчиците да пишат ray tracing в реално време за видеокартите на компанията. Не след дълго и AMD предложиха подобна опция, но до 2018-а технологията натоварваше на максимум дори видеокартите от най-висок клас. Тук на сцената се появява серията RTX на Nvidia, която за първи път предлага специфични хардуерни компоненти, които да извършват изчисленията на ray tracing алгоритъма в реално време. Това беше стъпката, която повечето експерти считаха за революция в светлинните ефекти при игрите - картите на Nvidia успяваха да постигнат добри кадри за секунда в демонстрациите, като същевременно запазиха достъпна (относително) за подобна технология цена.

След това не толкова кратко въведение е време да обърнем конкретно внимание на първите истински масови карти с тази технология - серията RTX 2060. Преди време имахме възможност да направим ревю на две от топ картите в този клас MSI RTX 2080 и 2080Ti, но цените на този хардуер определено го поставят извън широкоразпространените геймърски системи (1700 и 2600 лв респективно). Нещата се промениха с излизането на пазара на RTX 2060 серията (на която направихме ревю във Founders Edition варианта на Nvidia). С цената си от 250 долара, тази карта трябваше да предложи достъпен ray tracing за средностатистическите геймъри.

Резултатите от тестовете бяха изключително обещаващи - за около 700 лева всеки можеше да има 1440p гейминг на максимални графични настройки и макар че все още малко игри поддържат ray tracing, наличието на подобна карта прави геймърската система готова за бъдещето. Сега започнаха да се появяват и първите карти от тази серия от партньорите на Nvidia, а при нас пристигна (първа за България) MSI RTX 2060 Gaming Z, която беше подложена на обичайните тестове.
Спецификации и дизайн
Разликите в дизайна и спецификациите между 2060 FE и Gaming Z не са особено големи. Особено с оглед на решението на Nvidia да премине към 2 вентилатора при Founders Edition серията RTX 2060. От таблицата можете да се убедите, но единствената разлика е в честотата на GPU-то при режим Boost - референтната карта на Nvidia работи при 1680 MHz, докато вариантът на MSI достига 1830 MHz. Разбира се, с картата на MSI получавате и двата FrozR перки, RGB подсветка, допълнителни софтуерни благинки за клокване. Всичко това идва на определена цена, но за нея ще говорим по-късно.

Като дизайн RTX 2060 Gaming Z също не се различава значително от референтния модел на Nvidia - тук също имаме стилна метална плочка на гърба, два вентилатора, липса на SLI конектори (тъжно, но SLI режимът е запазен само за 2080 и 2080Ti). Разликата е RGB подсветката, която е решена доста семпло - две тънки линии над всеки вентилатор и светлина под логото. Друга голяма разлика са портовете - при MSI RTX 2060 Gaming Z те са 3хDisplay port и 1xHDMI, липсват DVI и USB-C от Founders Edition модела.
Тестова конфигурация
MSI X470 GAMING M7 AC - предоставена от MSIAMD Ryzen 7 2700X - предоставени от AMD
Arctic Freezer 34 eSports DUO - предоставен от Arctic
Corsair Vengeance RGB 4x8 GB DDR4 3000MHz – предоставени от Corsair
MSI RTX 2060 Gaming Z 6GB GDDR6
Western Digital WD512Black PCIe NVMe - предоставен от Солитрон
FSP HydroGE 650 - предоставено от FSP
Windows 10 Pro RS3
HP EliteDisplay E232 1920x1080
Резултати
Тъй като говорим за Ray Tracing, резултатите сравнихме с 2060 FE картата - все пак, основният въпрос е какво може да предложи картата от партньори в сравнение с референтния дизайн на Nvidia (в чието ревю има сравнение с всички останали релевантни графични ускорители). Всички резултати са при максимални графични настройки (Ultra, Crazy и прочее) без допълнително пипане на отделни компоненти.




Овърклок
Едно от предимствата на тази карта спрямо референтната, е MSI Afterburner, Mystic Light и доста полезният режим OC Scanner. Последният автоматично намира най-подходящите настойки за клокване на картата, в зависимост от конфигурацията. Трябва да отбележа, че тази опция е налична само за версия 4.6.0 на Afterburner софтуера. При нашата тестова конфигурация OC Scanner реши, че средно тя може да бъде безопасно клокната с +95MHz на GPU тактовата честота. Приложихме тези настройки, заедно с максимален клок на GDDR6 паметта и пуснахме тестовете отново. За да не ви отегчавам с още графики, ще споделя, че средно получихме отгоре 2-3 FPS при тези настройки. Дали има смисъл от подобен клок, оставям да прецените сами. Сам по себе си този инструмент е доста полезен.
Финални думи
За тези от вас, които са имали смелостта и стамината да стигнат до края на ревюто, наградата е - малко разсмисли и страсти. MSI RTX 2060 Gaming Z безспорно е чудесна карта - екипирана за бъдещето с ray tracing (колкото и малко игри да го поддържат засега) и напълно способна за 1440p гейминг на макс. Тук обаче се намесва една "малка" подробност и това е цената на картата. В България тя може да се намери за около 900 лева към момента, което е с цели 200 над референтната Founders Edition и всъщност около 100 лв повече от останалите варианти на тази карта от други партньори.
Какво точно получавате за тези допълнителни средства? Имате двойните FrozR перки, които двата около 2 градуса по-ниска температура при товар спрямо Founders Edition. Имате по-високата Boost честота на GPU (1830 срещу 1650MHz), това пък се изразява в няколко кадъра за секунда отгоре. Имате и RGB подсветката и Afterburner софтуера. Ако искате най-дорброто отнощение цена/производителност, не съм сигурен, че MSI RTX 2060 Gaming Z предлага това. Ако обаче гореописаните бонуси са важни и оправдани за вас, картата няма да ви разочарова.