Пъзелът вече е нареден с най-младшите представители на AMD Ryzen 5
С двата последни и най-младши модели процесори, „мозайката” наречена AMD Ryzen, е напълно завършена. След изключително успешният и дебют, от тук нататък, не ни остава нищо друго, освен да чакаме новите APU моделите, които ще са с вградена графика...
от PCWorld България
29.05.2017
10129 прочитания
Ревю: Денислав Славчев
Преди малко повече от месец, дебютира серията процесори Ryzen 5 на компанията AMD. Съвсем в стила на „червените”, те представиха само два от четирите модела (1500X и 1600X), които включва в себе си и вие вече познавате от нашето ревю. Преди три седмици, бяха представени и най-младшите модели на Ryzen 5, с които ще ви запознаем в това ревю, a именно моделите Ryzen 5 1400 и Ryzen 5 1600.
Както вече ви е направило впечатление, те са без суфукса “X” след моделния номер,но преди да поговорим за тях, нека първо да видим какви са им спецификациите и да ги сравним с другите два (по-високи) модела.
Спецификации на младшите модели на Ryzen 5
В таблицата по-долу, са дадени спецификациите на всички модели от серията Ryzen 5 на AMD.
И така, Ryzen 5 1600 е също шестядрен процесор, по подобие на най-високият модел от линията – 1600X-, който има същият размер на кеш паметта, но се различава, по по-ниските тактови честоти и по-ниската стойност на TDP, която е 65W (срещу 95W на 1600X).
Тактовите честоти са base/boost – 3.2GHz/3.6GHz, като тази boost честота се отнася само за натоварване на две CPU ядра. При натоварване на всичките CPU ядра, максималната boost честота е 3.4GHz. Най-интересното обаче при този процесор, противно на всякаква логика (липса на суфикс „X” след моделния номер), е наличието на пълноценна поддръжка на XFR технологията. Това означава, че тактовата честота на процесора, може да се увеличи с още 100MHz, над boost честотата, като може да достигне до 3.7GHz. Разбира се, както сме писали вече, XFR зависи от моментното натоварване, консумацията на електроенергия и температурата на кристала, в рамките на обявеното TDP. Официалната цена на Ryzen 5 1600 е $219 и за тези пари, в комплекта получавате и боксовия охладител AMD Wraith Spire. Цената на която може да бъде купен у нас варира от около 450 лв. до 480 лв
Най-ниският модел от цялата линия Ryzen, това е Ryzen 5 1400. На пръв поглед, изглежда по-малката версия на 1500X, по подобие на горният модел, но моделният номер не случайно е 1400, a не 1500.
При Ryzen 5 1400, също са налични четири ядра, но кеша паметта от трето ниво е наполовина спрямо 1500X модела. Така, че при него, освен по-ниски тактови честоти, имаме и двойно по-малък размер на L3 кеш паметта. Тактовите честоти са както следва base/boost – 3.2GHz/3.4GHz, като тази boost честота се отнася при натоварване на две ядра. При натоварване на всички (четири) ядра, boost честотата не се увеличава и остава равна на base честотата, тоест 3.2GHz. Това е малко странно, защото TDP на Ryzen 5 1400 е също 65W. При този процесор XFR технологията действа като при всеки Ryzen без суфикс „X” (с изключение на 1600) и тактовата честота може да достигне до 3.45GHz. Официалната цена на този процесор е $169 и пристига с боксов охладител AMD Wraith Stealt, който е и най-малкият от всички боксови модели. У нас, по магазините, Ryzen 5 1400 може да бъде открит в ценовия диапазон от около 330лв., до 350лв.
Тестовете
За изпитанията на AMD Ryzen 5 иползвахме тестовият комплет на AMD, който пристигна с излизането на AMD Ryzen 5 серията процесор. Освен процесорите Ryzen 5 1500X, Ryzen 5 1600X, както и най-младшите модели Ryzen 5 1600 и Ryzen 5 1400, той включва памет 2x8GB DDR4-3200C16 Geil Evo X и дънна платка GIGABYTE AB350 Gaming 3. В тестовете сме добавили и процесора Intel Core i5-7600K за сравнение с i5-серията на Intel. За жалост, по разбираеми причини, нямахме възможност да осигурим по-голям асортимент Intel i5 процесори, така че това e единственият модел, но пък за сметка на това е флагманът на Core i5 серията.
Rезултатите в тази група тестове изглеждат доста добре и мога да кажа, напълно логично, след като вече видяхме какво може новата архитектура Zen на AMD. Определено и най-младшите представител на Ryzen (за момента), си показват способностите, като моделът Ryzen 1600 предлага по-добра производителност от Core i5-7600, а 1400, макар и накъде по-слаб е със сравнително близка производителност, но на значително по ниска цена.
Тук нещата изглеждат по познатият ни начин. Както знаем, поради липса на оптимизации за Ryzen, все още Intel процесорите доминират, особено пък при по-старите игри. Ситуацията обаче започва да се променя (все пак това е бавен процес) и вече се забелязват заглавия с оптимизации и подобрена производителност за Ryzen. Заради релевантността на резултатите, спрямо по-рано тестваните модели, не сме обновявали нашият софтуер, така че в момента реалната гейминг производителност е по-добра на Ryzen от тази в, която се вижда в тестовите резултати, но все още има какво да се желае. Както св вижда от резултатите, моделът Ryzen 5 1600, се справя чудесно и е много близко до Ryzen 5 1600X. Ryzen 5 1400 заема дъното на класацията като производителност, но то е нормално, предвид факта, че е и най-малкият модел от линията. Все пак той е и най-евтин.
Мисля, че с тези два последни и най-младши модели процесори, завърши цялата серия Ryzen, която ви я представихме. От тук нататък, чакаме APU моделите, които ще са с вградена графика.
Линията Ryzen 5 се цели в сегмента, заеман от конкурентните модели на масовата платформа LGA1151 на Intel и по-конкретно, процесорите Core i7 и Core i5.
Ryzen 5 1600, както може да се види от представянето си е един чудесен процесор, който успешно се бори с конкуренцията в лицето на Core i5-7600, като при създаване на съдържание е безапелационно по-добър – реално стои много близко до по-високият модел 1600X. В игрите си разменят местата, но разликите са значително по-малки. Все пак нашите тестове са правени умишлено на минимални настройки за качество с цел, по-ясно да се видят разликите, докато при реален гейминг, се използват настройки за доста по-високо качество на изображението, което натоварва графичната карта и тя става ограничаваш фактор за производителността. Именно това, прави разликите доста малки между отделните процесори. Или казано с няколко думи, Ryzen 5 1600 е много добре позициониран процесор, който има отлично съотношение цена/производителност и няма конкурентен продукт, който може да му оспори тази характеристика.
За жалост обаче, при Ryzen 5 1400 нещата не са така. Като цяло, той е много добър процесор, ще се конкурира чудесно с най-младшите модели Intel Core i5, като отново ще има предимство в отношението цена/производителност, но не виждам как може да се накара потребителят да го избере пред по-големият модел – Ryzen 5 1500X. Разликата между тях е към 50 лв., а реално за нея получавате пълен размер на кеша, по-високи тактови честоти и на не последно място, по-добър модел боксов охладител. Не веднъж съм го казвал, че няма лош продукт, а неправилна цена. В случая няма как да не отбележим, че именно цената на Ryzen 5 1400 не е достатъчно убедителна, освен ако тези 50лв. разлика с 1500X, са на „живот и смърт“ и могат да предизвикат сериозен трус на финансовото ви състояние.
Предполагам ви е направило впечатление, че в този материал не говоря за овърклок. Причината за това е, че ако смятате да купите такъв процесор (особено 1400), за такава цел, по-добре се ориентирайте към по-големите модели, защото и двата процесора, показаха по-лоши честотни възможности спрямо по-големите си събратя – с около 100-150MHz по-ниски достижими честоти.
Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.