Бъдещето на компютърните кутии идва сега с CM MasterCase 5
Възможността да персонализираш своя компютър по желания начин е нещо, което досега беше само в сферата на мечтите или свързано с допълнително модифициране, каквото не всеки умее. Но със серията шасита Cooler Master MasterCase 5 то става реалност, без да е необходимо си цапате ръцете.
от PCWorld България
18.11.2015
12676 прочитания
Ревю: Денислав Славчев
В началото на лятото, на внушителното азиатско международно изложение Computex 2015, всички водещи компании представиха своите нови разработки в сферата на компютърните и информационните технологии. Изключение не направи и компанията Cooler Master, която е известна със своите компютърни шасита, системи за охлаждане, захранващи блокове и аксесоари за компютри и лаптопи. Най-голям интерес сред продуктите им предизвика серията от PC шасита MasterCase, която е с Mid-Tower формат и която въвежда нова концепция при PC корпусите. И има защо да е така - MasterCase открива нови хоризонти и дава пълен контрол на PC потребителя над външния вид и функционалността на компютърния корпус.
С тази серия кутии асемблирането на PC система ще бъде увлекателно и забавно занимание за потребителя. Сега вече е възможно всеки самостоятелно да персонализира структурата и състава на компютърното си шаси. Чрез инсталиране, подмяна или преместване на външни елементи, различни сменяеми панели и врати, корпусите MasterCase може напълно да се адаптират, за да отговарят на вашите нужди. Можете с лекота да промените вътрешното пространство, да му дадете индивидуалност, така както ви подсказват собствените естетически възприятия.
За момента серията е прeдставена в две модификации - MasterCase 5 и MasterCase Pro 5. Ние ще разгледаме първия модел, който се явява и базов за серията.
Cooler Master MasterCase 5 има модерен дизайн, съставен от прости форми и геометрични фрагменти. Кутията много напомня не един друг модел - Cooler Master Scout, но е доста по-сериозна и елегантна от него.
Кутията MasterCase 5 е изцяло направена от метал и пластмаса. Металните панели са боядисани в сатенено черно и от CM са се постарали да няма разлика между цвета на боята и пластмасата. Както вече пояснихме, Master Case 5 е базовата версия на кутията и при нея няма прозорец на страничния капак, както и не разполага с допълнителния горен капак (тези елементи са налични при Pro версията).
Контролният панел на кутията с I/O портовете и бутоните е разположен отгоре на кутията и е скосен под ъгъл, за да бъде по удобен. На него се намират 2 х USB 3.0 порта, аудио жакове за слушалки и микрофон, бутони за включване и рестартиране и LED индикатор за HDD активността.
От горната страна, кутията разполага с две пластмасови дръжки, които обаче са армирани с метална шина, като по този начин е решен проблема с якостта им.
С отвиването на четири винта се сваля декоративната метална решетка върху кутията, на която има предвидено място за два вентилатора 120/140 мм. Всъщност под самия перфориран панел е разположен допълнителен, който представлява фина мрежа. Малко е неясна функцията на тази фина мрежа, освен ако не приемем, че е чисто декоративна, предвид, че е малко едра за прахов филтър, а и прахови филтри се поставят на входящ въздушен поток.
При Pro версията (както и като отделни, опционални аксесоари, които могат да се закупят допълнително), има допълнителна рамка за монтиране на двоен воден радиатор, както и допълнителен декоративен горен капак с решетка, който го скрива.
Отзад кутията изглежда съвсем типично на всяка ATX такава - наличен е стандартният отвор за 120/140мм радиатор над I/O панела (кутията пристига с монтиран 140 мм вентилатор), на дънната платка. Захранването е с долно разположение.
От долната страна на кутията, където е отворът за вентилатора на захранването, има поставен прахов филтър, който лесно се демонтира, за да бъде почистен. В предния и задния край от долната страна има подобни на горните “дръжки” с поставени на тях гуми, но с тази разлика, че това не са дръжки, а краката на кутията. И те са направени от метална шина, която е с пластмасов декоративен капак.
Интериор
Подобно на екстериора, интериорът на MasterCase 5 е също в черен цвят. Всяка една част от него, включително и държачите за дънната платка, е в черно. Металните части са боядисани във същия сатенен черен цвят, както отвън, докато пластмасовите са малко по-лъскави и се открояват леко.
Голям правоъгълен отвор е изрязан в таблата за дънната платка, който улеснява монтирането и подмяната на процесорния охладител, без да се налага демонтаж на самата платка.
Метална преграда (етажерка), разделя захранването от останалата част на кутията. Тя не е разглобяема и не може да се демонтира, което не е особено добра опция за кутия, която е модулна, но от друга страна е необходима, за заздравяване на конструкцията, която без нея би имала известни проблеми.
На преградата има два отвора, които са с гумени втулки за прокарване на кабели или маркучи за водно охлаждане.
Също така на преградата се намират и две гнезда от типа "slip and clip" за монтиране на SSD дискове, като всяко гнездо има застопоряващ винт.
Разширителните ATX слотове са стандартното количество от 7 броя, което означава, че в кутията не могат да се поставят екзотични дънни платки (те са голяма рядкост) по-дълги от стандартния Full ATX формат. Всички затапващи планки на разширителните слотове са закрепени посредством винтове, така, че демонтирането им и поставянето на разширителна карта е максимално улеснено. Самите планки също са с вентилационни отвори на тях, за подобряване на цялостния въздушен поток в кутията.
Касетата с 3,5-инчовите гнезда може да бъде преместена на друга позиция във вертикално направление. Монтажът на твърдите дискове е предвиден да става без винтове, посредством пластмасови скоби.
Металният под на кутията е твърдо фиксиран за конструкцията. Захранването се инсталира единствено чрез плъзгане от външната страна на корпуса. За разлика от други модели кутии, тук единственият възможен начин на позициониране на захранването е то да бъде с вентилатора на долу.
На пода от предната страна има стойка, която осигурява две 3,5-инчови разширителни гнезда за дискове. Ако не се използват и се демонтира тази стойка, това освобождава място и позволява монтирането на радиатор за водно охлаждане в предната фронтална част на кутията.
От задната страна на тавата на дънната платка, отново всичко е боядисано в сатенено черен цвят. Има достатъчно голям брой отвори (с гумени втулки), предназначени за кабелния мениджмънт.
Добро впечатление прави фактът, че от Cooler Master предварително са аранжирали интерфейсните кабели на кутията и са ги прихванали с велкро превръзки към шасито.
Инсталацията на системата в това шаси е изключително улеснена и не би представлявало да е проблем даже за начинаещ потребител, стига стрикно да следва инструкциите в потребителското ръководство.
Изисква се голяма смелост, за да рискуваш при обновяване на портофолиото си с продукт, базиран на концепция, която коренно се различава от тази на досегашните продукти. Персонализацията и модулността са добре дошли за потребителите и при всички случаи идеята ще има успех, защото всеки може да даде воля на собствените си предпочитания. Въпросът обаче е на каква цена е всичко това? Не достатъчно обнадеждаващата новина е, че кутията Cooler Master MasterCase 5 не е евтина – у нас тя може да се купи на цена около 250 лв. и това е базовият модел, докато "Pro" версията отива към 300 лв. Това вече влиза в ценовия обхват на най-високия клас корпуси, които обикновено са и Full Tower. В същото време, при Mid-Tower кутиите конкуренцията е жестока и в резултат на това има страхотни предложения от водещите марки, които в повечето случаи са с по-ниски цени. Така че тук има върху какво да се замислят от Cooler Master.
Независимо от лекото разочарование от цената на този корпус, Cooler Master MasterCase 5 е един изключително добре изглеждащ продукт, който е изграден с безкомпромисно качество. Възможността да персонализираш своя компютър по желания начин е нещо, което до сега беше само в сферата на мечтите или свързано с допълнително модифициране, каквото не всеки умеее или има желание да прави. Но със серията Cooler Master MasterCase 5 то става реалност, без да е необходимо си цапате ръцете.
Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.