Графичната карта Sapphire Radeon R9 380 Nitro Dual-X OC може спокойно да се препоръча за игра при Full HD резолюция (1080p с комфортно количество кадри. Сред предимствата на модела е ефективната охладителната система Nitro, а 4 GB видео памет също оказват своя положителен ефект, който дава достатъчен запас на графичния буфер при съвременните игри и осигурява добра инвестиция за бъдещите.
от PCWorld България
28.10.2015
11465 прочитания
Ревю: Денислав Славчев
Започнатата от нас преди време серия ревюта на новите графични карти на AMD продължава. В настоящия материал ще разгледаме картата Sapphire Radeon R9-380 Nitro Dual-X OC, която е налична на нашия пазар на цена около 490 лв.
Архитектурни забележки
За разлика от флагманската серия Radeon R9 Fury, при серията R9 300 производителите на графични карти получиха свобода в избора на дизайн. Обикновено, при проектирането се избират вече съществуващи системи за охлаждане още повече, че при R9-300 серията не става въпрос за ребрандирани стари, познати модели графични карти на R9-200 серията, която пък от своя страна (в по-голямата си част) е преродена HD 7000 серия. Независимо от това различия има и те са повече, отколкото може би се вижда на пръв поглед.
И така, в основата на графичната карта Sapphire Radeon R9-380 Nitro Dual-X OC лежи чипът Antigua (добре познатата Tonga ), който за пръв път беше използван в модела Radeon R9-285. (За съжаление, нямаме ревю на този модел.) Той се произвежда по 28 nm технологичен процес и за разлика от Tahiti има подобрена ефективност. В кристала на Antigua се крият 5 млрд транзистора, обединени в 28 блока, наречени Compute Unit. Всеки от тези блокове, съдържа в себе си по четири блока Single Instruction Multiple Data с по 16 потокови процесора. Към всеки блок Compute Unit има включени и четири текстурни блока, което прави общо 112 блока. Налични са четири 64-битови контролери за паметта и 32 конвейра (за разлика от R9-285 са редуцирани двойно) за растерни операции (ROP). Предшественикът Radeon R9-285 се предлагаше с обем от 2 GB графична памет (GDDR5), докато при R9-380 е удвоено количеството до 4 GB и на паметта допълнително е повишена тактовата честота. При всичко това е било успешно понижено енергопотреблението от 250W на 190W, увеличена е от два до четири пъти производителността при теселация и е използвана цветова делта компресия без загуба на качество, която икономисва до 40% пропускателна способност на паметта.
Технически характеристики на Sapphire Radeon R9 380 Nitro Dual-X OC
В нея, освен самата карта, ще откриете DVI->VGA преходник, кратко упътване и диск със софтуер.
Самата графична карта Sapphire Radeon R9 380 Nitro Dual-X OC много наподобява като характеристики (тактови честоти и размер на паметта) предшественичката си Sapphire DUAL-X R9 285, но е получила нова, по-компактна печатна платка (PCB).
Охлаждането също е претърпяло редизайн, като отново за радиатора е използвана технологията на топлинните тръби (четири) и двата вентилатора са увеличили размера си до 100 mm. Това на пръв поглед изглежда добре, но не съм убеден, че дизайнерите са отчели факта, че картата става по-висока и това може да създаде проблем при някои кутии от по-нисък клас, снабдени с вентилатор на страничния капак. - все пак това не е хай-енд карта, за да се предполага, че бъдещият и собственик разполага и с такъв клас кутия. Както и да е, може много да се говори как вече производителите в стремежа си да изпъкнат пред конкурентите си, правят продуктите си, без особено да се съобразяват , че едно PC е тандем от доста компоненти, които работят заедно и споделят един и същи "дом"....но това вече е съвсем друга тема.
Да се върнем отново на охлаждащата система. Дебелината на охладителя изисква място за на PCI слота. Управлението на вентилаторите е така направено, че при бездействие на графичната карта, те напълно спират да се въртят, докато температурата на достигне 45 градуса, като по този начин, осигуряват нулево ниво на шум. Разбира се, трябва да се отчита фактът, че съвсем различни са сценариите, когато картата работи на открит стенд и затворена в кутия.
На задната си страна картата няма никакви подсилващи панели, но това и едва ли е нужно, предвид скъсената дължина на платката, която не и позволява да стърчи извън размера на дънната платка. Захранването на картата се осъществява посредством 2x6-пинови конектори, като консумацията, според спецификациите е TDP=225W, а препоръчителната мощност на захранващия блок на PC системата е 500W.
Както се вижда от резултатите Sapphire Radeon R9 380 Nitro Dual-X OC се справя добре, но все пак не може да излезе от сянката на овърклокнат Radeon R9-285. Резултатите на двете карти са доста близки (като се отчетат разликите в тактовите честоти), така че евентуален ъпгрейд от R9-285 (както и от HD 7950), към R9-380 e неоправдан.
Графичната карта Sapphire Radeon R9 380 Nitro Dual-X OC, макар и построена на вече малко поостарялото GPU Tonga, наследено от модела R9-285, се представя много уверено. Тази карта съвсем спокойно може да се препоръча за игра при Full HD резолюция (1080p), като осигурява комфортно количество кадри в секунда. Сред очевидните предимства на модела е охладителната система Nitro, която се справя чудесно и удържа температурите и шума в напълно комфортни граници, а при бездействие, напълно изключва вентилаторите. Наличният размер от 4GB графична памет също оказва своя положителен ефект, като дава достатъчен запас на графичния буфер при съвременните игри и е добра инвестиция за бъдещите.
Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.