Honor 4x - смартфон от среден клас, който напълно оправдава цената си
Honor 4X е качествен смартфон от среден клас от уважавана марка, който осигурява достатъчно дълго време автономна работа, не се проваля при мултитаскинга, прави нелоши снимки и има шанс да събуди любопитството на широка аудитория потребители. Цената му от около 390 лв. може да изглежда висока, но в процеса на работа тя напълно се оправдава.
от PCWorld България
07.09.2015
13332 прочитания
През 2011 г. думата Honor година стана название на едно от семействата на смартфоните на Huawei. Към настоящия момент и на глобално ниво това наименование е отделено като самостоятелна марка, позиционирана в средния ценови клас. Honor 4X Cherry продължава традициите на "родителската" марка, като собствен потребителски интерфейс, допълнителни настройки, прилична камера, по-добра производителност от тази, която може да се предположи.
Окомплектовката е стандартна за този ценови клас смартфони.
В кутията освен телефона ще намерите единствено зарядно устройство с USB кабел (който се използва и за зарядното и за връзка с компютър), както и кратко, печатно потребителско ръководство и гаранционна карта.
Дизайн
Голяма част от телефоните в ценовия сегмент на Honor 4x, използват пластмасови корпуси, с цел редуциране на производствените разходи. Пластмасовият корпус и сглобката на Honor 4x са много добри (ако не и по-добри от конкурентните модели). Meizu M1 Note е смятан за най-добре изглеждащият смартфон в този сегмент, но ако той е единият отличаващ се модел, то Honor 4x определено е другият.
Корпусът на Honor 4x е изработен от здрава пластмаса с бял цвят, като целият преден панел е черен. Има вариант и на напълно черен апарат. Теглото на смартфона е 165 гр., при размери 152,9 х 77,2 х 8,65 mm.
Сензорните бутони <Назад>, <Меню> и <Последни приложения> имат непривично обозначение: стрелка-триъгълник сочеща на ляво, кръг и квадрат. Те са изнесени извън екрана и имат приятна за очите подстветка.
По периферията, от горната страна е разположен жакът за слушалки и микрофон, а от долната - micro USB порт, микрофон и решетката на високоговорителя във вид на кръгли отвори. От дясно се намират бутоните за усилване и намаляване на звука и бутона за включване/изключване на смартфона.
Задният капак се сваля напълно, под него в дясната част е разположена батерията на телефона, а от ляво - слота за microSD картата и двата micro SIM слота.
Относно ергономията, Honor 4X добре лежи в ръката. Грапавата текстура на капака, не позволява изплъзване. Еднакво добре може да се ползва с лява или дясна ръка. Бутоните за включване/изключване и силата на звука са изпъкнали и добре се усещат с пръстите. Задния капак се сваля и поставя лесно, като само е необходимо да проверите дали всички отвори са закрити.
Трябва да се има предвид, че бутоните за включване/изключване и силата на звука, могат да се използват само при монтиран капак.
Дисплей
5.5-инчовият екран е с разделителна способност 1920x720 и мултитъч функционалност - приема до десет едновременни докосвания. Независмо, че резолюцията не е Full HD, на дисплея не се забелязват отделните пиксели. Това е още едно потвърждение за тезата на някои специалисти, че по-нататъшното увеличаване на резолюцията на дисплеите е предназначено за маркетингови цели, от което потребителят няма особена полза.
Самият дисплей няма никакво по-специално защитно покритие от типа на закалените стъкла, ами се използва познатата ни прозрачна пластмаса. Този ход е съвсем логичен предвид ценово-ориентирания пазарен сегмент, където всякакво разточителство се "наказва".
Благодарение на IPS технологията, по която е произведен дисплеят, ъглите на видимост и цветовото предаване са отлични и без забележки (за този ценови сегмент). Яркостта и контрастът са на много добро ниво и в автоматичен режим няма никакви забележки по отношение на регулирането им. При ярка слънчева светлина екранът остава четим, а в тъмно помещение, почти не се налага ръчна корекция, заради висока яркост.
Honor 4X работи под управление на Android 4.4.2, като за разлика от стандартната версия, той има собствен обвивка на графичния интерфейс EMIU 3.0. Тя е удобна за използване и на практика е много близка до стандартната, а в някои случаи и по-удобна. Например може да се променя яркостта само с едно докосване, всички икони и съобщения се появяват не на черен, а на по-привичния бял фон. Практически обвивката EMIU 3.0, по-скоро предлага леки корекции (в положителна посока) на стандартната обвивка, отколкото някакви радикални промени на изгледа на интерфейса, както е при някои други марки и модели.
Наличен е и опростен режим на работа, който е подходящ за начинаещи потребители.
На заключващия екран са предвидени бутони за управление на мултимедийния плейър, за съхранение и изпращане на изображения, достъп до диктофона, калкулатора, камерата и фенера. Те не се виждат, но при докосване на екрана, "изплуват" в долната част на дисплея. За да се отключи телефона обаче, е необходимо те да се скрият, което не е очевидно от пръв поглед.
За изключване на този режим е необходимо едновременно да се натиснат едновременно и задържат бутоните за включване/изключване и увеличаване на силата на звука.
По подразбиране, услугите и помощните инструменти на Google са събрани в папки. Допълнителни приложения почти няма, освен ако не смятаме достъпа към сървъра за обновления и фенера.
Honor 4X разполага с осемядрен процесор Hi6220, с тактова честота 1,2 GHz. За графиката отговаря Mali-450 MP4. Налична е 2 GB оперативна памет и 8GB вградена (около 5GB потребителска ), което е доста скромно количество (за в последната), но пък за сметка на това, посредством слота за micro SD карти, може да се разшири с още 32GB. Благодарение на достатъчното количество RAM и сравнително мощният процесор, смартфонът работи бързо и гладко, без да се затормозява при изпълнение на няколко задачи и моментално променя ориентацията на екрана или мащаба на изображението.
Видео се възпроизвежда без закъснение или насичане, ако неговият размер не превишава 2GB. Възпроизвеждането на видео от YouTube, също не е никакъв проблем за Honor 4X.
С игрите обаче ситуацията е двуяка. Леките игри от сорта на Angry Birds вървят идеално и почти няма падане на кадрите например в Asphalt 8, но пък Minion Rush е провал за телефона. На всеки две три секунди ииграта замръзва, при което е налична предпоставка за грешни действия от страна на играещия.
Качеството на звука е добро за смартфон на ниски и средни нива на силата на звука, но на високи, говорителят започва да хрипти. С прилични слушалки, Honor 4X е напълно способен да замени стандартен плейър от среден клас.
В синтетичният тест AnTuTu, устройството постигна резултат от 25891 точки, а в 3DMark: Ice Storm - 3771 точки.
Камера
Основната 13 Mpix камера с автофокус и светкавица се включва за по-малко от секунда и е готова за снимане. Това е една от най-пъргавите камери, които могат да се срещнат при смарфоните. Интерфейсът доста се отличава от стандартния.
Трите режима "Beuty", "Photo" и "Video" са обозначени с думи, а не с икони и превключването между тях става посредством прелистване на екрана, което е необичайно, но пък удобно. На противоположната страна на екрана са разположени иконите за бърз достъп до режимите на светкавицата, превключването между предна и задна камера и настройките им.
Камерата прави снимките бързо, фотографията не се изобразява на дисплея във вид на миниатюра, но се появява при натискане на иконата на галерията до екшън бутона. Цветовото предаване е правилно даже и в помещения и баланса на бялото може да се остави на автоматична настройка.
Камерата успява да се справи със всякакви условия. Качеството на снимките е на добро ниво и те могат да се печатат на не големи формати фотохартия, като превъзхождат повечето смартфони в този клас.
Единствената забележка е свързан с реализирането на функцията панорамна снимка.
Камерата заснема единствено Full HD видео (1920х1080) и не може да се избере друг. Видеоклиповете, които прави никак не са лоши. Камерата не се включва автоматично при преход във видео режим, което може да се приеме за предимство.
Фронталната 5 Mpix камера, прави напълно прилични снимки (по подразбиране-със закъснение от 2 секунди за по добро „селфи“) и отлично предава изображението при видеоразговори.
Свързаност
Honor 4X осигурява отлично качество на връзката. Събеседниците се чуват добре, на максимална сила може спокойно да се разговаря даже в метрото при движещи се влакове.
SIM-картите работят на ротационен принцип и може да изберете предпочитаната за разговори и предаване на данни (отделно 3G и LTE).
Модулите Wi-Fi и Bluetooth работят добре. Първият се свързва към всички предложени мрежи, вторият добре си сътрудничи със Bluetooth хендсфри и фитнес слушалки.
"Студеният" старт на GPS модула отнема не повече от минута.
Батерия
Вградената и несменяема (от потребителя) батерия с капацитет 3000 mAh, позволява на Honor 4X, да работи при средно активно натоварване(с постоянна синхронизация и често използване на всички функции), повече от два дни. А при икономично ползване - пет и повече дни.
При игра на игри или гледане на видео, издържа около 6 часа, което прави около 15% заряд на батерията на час.
В теста за издръжливост на батерията на PCMark, Honor 4X постигна резултат от 7 часа и половина.
Смартфонът има два енергоспестяващи режима на работа, като най-диетичния, осигурява удвояване на времето за автономна работа, а "Smart" режима осигурява 20-30% повече.
Honor 4X е качествен смартфон от среден клас и от уважавана марка (всъщност марката Huawei не е написана никъде, но тя се подразбира). Телефонът осигурява достатъчно дълго време автономна работа, не се проваля при мултитаскинга и прави нелоши снимки.
Благодарение на изчистения му, но в същото време симпатичен външен вид, Honor 4X има шанса да събуди любопитството на доста широка аудитория потребители - от ученици, до делови хора от двата пола. Цената му от около 390 лв. може да изглежда висока, но в процеса на работа тя напълно се оправдава.