Gigabyte GA-Z97X UD5H–мощно и добре балансирано дъно за Intel
от PCWorld България
02.07.2014
21646 прочитания
Съвсем наскоро компанията Intel стартира планираното обновление на Haswell базираната си линия процесори, като новите модели носят наименованието Intel Haswell Refresh. Разбира се, познавайки добре Intel, едва ли би учудил някого фактът, че за новите процесори има предвидени и нови чипсети от 9-а серия, които максимално да се възползват от възможностите на новите процесори, като флагманският модел се явява Intel Z97 Express. Производителите на дънни платки както винаги бяха напълно готови със своите модели LGA1150 дънни платки, снабдени с новите чипсети, в момента на пускане на Haswell Refresh процесорите.
GIGABYTE е водеща компания в производството на дънни платки и една от първите, които обявиха своята линия платки, базирани на деветата серия чипсети на Intel. В този материал ще разгледаме един от новите модели платки от тази нова линия - GIGABYTE GA-Z97X-UD5H. Съдейки по техническите й характеристики, които са приведени по-долу, тя предлага пълните възможности на чипсета. Благодарение на това GIGABYTE GA-Z97X-UD5H може да стане отличен избор за сглобяване на мощнa геймърскa система с една или две графични карти.
GIGABYTE GA-Z97X-UD5H пристига в плътна картонена кутия в черно-жълта цветова гама. На лицевата страна са поставени обичайните надписи на производителя и за модела на дънната платка, както и логотипите на Intel, което указва използваната платформа. В централната част на кутията, над всичко останало се откроява със своята големина логото на технологията Ultra Durable.
По традиция на обратната страна на опаковката се намират изображение на самата дънна платка с описание на нейните интерфейси, както и описание на някои ключови характеристики, върху които се акцентира, като например:
В комплекта на дънната платка освен нея ще откриете оптичен диск със софтуер (драйвъри и помощни инструменти), кратко потребителско ръководство, задна планка за I/O интерфеса, SLI мост и четири SATA кабела.
GIGABYTE GA-Z97X-UD5H е пълноформатна ATX дънна платка (305 x 244 mm). И при нея е запазено характерното цветово оформление от предходното поколение - черно матово PCB с черни разширителни слотове. Единственият койўраст е създаваният от двата охлаждащи радиатора (на чипсета и на VR регулатора на напрежение), *оито са в жълт цвят. На обратнаВа страна на платката няма нищо(Hсобено освен крепежните винтове на охлаждащите радиатори и металната планка на процесорния цокъл. Мястото на лицевата страна на PCB е било достатъчно и отзад нщма разположени електрон-и елементи. Сглобката е много качествена, така че едва ли може да възникнат някакви забележки в това отношение.
В най-долната част на клатката са разположени(bерминалите за вклюване на аудиопортовете на лицевия панел на шасито, SPDIF изходът, TPM, COM по0тът, USB2.0 хедърите (2 x 2x USB2.0 порта) и терминалът за включване на контролите на лицевия панел. Също така има два PWM порта (4-контактни) за включване на вентилатори.
За организиране на дисковата подсистема отговарят слотът M.2 (NGFF), 6 x SATA 6.0 Gb/s порта, един SATA Express, който е съвместим с два SATA 6.0 Gb/s. Поддържат се дискови масиви SATA RAID 0, 1, 5 и 10. Практически всички тези интерфейси са реализирани в чипсета, като изключение правят допълнителните два SATA 6.0йЗb/s, които се управляват от външния контролер Marvell 88SE9172. Разбира се, има ограничение в едновременното използване на някои портове. Едновременно не могат да се използват M.2 (NGFF) слотът и SATA Express, което е свързано с недостатъчния брой свободни PCI Express 2.0 линии.
Непосредствено до контролния панел се намира и хедърът с!зва USB 3.0 порта, предназначен за включване към лицевия панел на шасито.
Платката ржзполага с четири DIMM слота за монтиране на DDR 3 модули на памет. Поддържа се двуканален режим,нб работа на паметта, като за случая модулите памет трябва да се поставят в първи и трети слотове или във втори и четвърти. Кореспондиращите слотове на двата кжнала са отбелязани и са използвпmи еднакво оцветени слотове (два черни и два сиви). Поддържат се модули, работещи на тактова честота от 1066 MНz до 1600 MHz в стандартен режим и 2133 MHz в овърклок режим. Максималният обем памет, който мжже да бъде инсталиран, е 32 GB, което е напълно достатъчно за всички задачи.
Дънната платка GIGABYTE GA-Z97X-UD5H разполага със следните разширителмл слотове:
- PCI Express 2.0 x1
- PCI Express 3.0 x16 (работи в режим х16 или х8);
- PCI Express 2.0 x1
- PCI
- PCI Express 3.0 x16 (работи в режим х8 или х4)
- PCI
j
- PCI Express 3.0 x16 (работи в режим х4)
Платката поддържа технологиите AMD CrossfireX и NVIDIA SLI, като на практика могат да се включат две дискретни видеокарыЁ. Важна особеност е, че дизайнът на PCI Express е така проектиъап, за да може да се поберат две трислотови видеокарти, което означава, че на практика всякаквижвидеокарти могат да се поставятжна тази дънна платка.
Регулаторът на напрежение (VR), който захранва процесора, е 12-фазен. кgползваният PWM контролер е IR3563B, производство на International Rectifier. За изграждането на VR регулатора е използвана най-висококачествена компонентна база като твърдотелни кондензаториЎх повишен работен ресурс (Black caps), MOSFET транзистори с понижено съпротивление Low RDS(on) за по-ниски загуби, както и дросели с феритна сърцевина. Това всичко влиза в състава на фирмената технология Ultra Durable. Дънната платка се захранва посредством основни 24-контактен и помощния 8-контактен куплунги. Има предвидена букса за включване на допълнително захранване за PCI Express слотовете.
Охлаждането на дънната платка GIGABYTE GA-Z97X-UD5H се състои от три алуминиеви радиатора, от които единият е разположен на чипсета, а останалите два, които са свързани посредством топлинна тръба помежду си, са монтирани върху силовите елементи на регулатора на напрежение.
Охлаждането е добре оразмерено и върши повече от добре своята работа, като максималните отчетени температури при теста не надхвърляха 41°C на чипсета и 42-43°C на VR регулатора.4їdiv>
За мрежовата функционалност на дънната платка се грижат два гигабитови LAN контролера - Intel WG1217V и Qualcomm Atheros Killer E2201. Последният имы редица хардуерни и софтуерни пхеимущества за повишена обработкм ма геймърския и мултимедийния мрежови трафици.
Звуковата подсистема на GIGABYTE GA-Z97X-UD5H е с доста интересна конструкция. Тя е базирана на 8-каналния кодек Realtec ALC1150, който съвместно с отделен усилвател поддържа слуюалки с импеданс до 600 Ohm. Цеклят звуков тракт е екраниран от останалите компоненти. За по-ефектно визуално възприятие на областта, където е разположена звуковата подсистема, е поставена и LED подсветка.
На платката има налични общо 6 x USB 2.0 поры , два от които са изведени на задния I/O панел, а останалите 4 броя са достъпни на PCB посредством два двойни терминала. USB 3.0 портовете са 8 броя, като два от тях са достъпни на PCB посреосрвом двоен хедър, а останалите шест са изведени на задния I/O панел. Четири от USB 3.0Ёпортовете се контролират от чипсета, останалите четири са реализирани посредством концентратора Renesas D720210, като той използва останалите два от чипсета, за да ги!пултиплицира в четири.
На задния I/O панел на дънната платка са разположени следните интерфейэи;
1 x HDMI
1 x DVI-D
1 x D-Sub
:
2 x LAN (RJ45)
2 х USJ°2.0
1 х PS/2 (за мишка или клавиатура)
1 х оптичен изход S/PDIF
5 x&аналогови аудиопортове
Интерфейсният панел на платката предлага доста широки възможноста°за включване на периферни устройства. Достатъчният брой USB 3.8°портове, наличието на PS/2 куплунг, широкият набор от графични портове (в това число и HDMI с поддръжкб#на 4K Ultra HD), както и възможността за включване на многоканална акустика говорят за добре обмислен I/O панел.
j
<.giv>
UEFU BIOS
Дънната пла2ка GIGABYTE GA-Z97X-UD5H е снабдена с мШдерния UEFI фърмуер на AMI. Конфигурационният екран на UEFI BIOS-а е графичен, позволяв промяна на цветовата гама и е собствена разработка. Той поддържа зареждащи дискове над 3 TB, както и поддръжка на DualBIOS технологият.
В процеса на тестване дънната платка GIGABYTE GA-Z97X-UD5H показа съизмерима производителност спрямо другите платки, като имаше лек превес, което говори за добре оптимизирани настройки в BIOS.
Заключение
По време на тестовете дънната платка GIGABYTE GA-Z97X-UD5H се прояви в най-добрата си светлина и може да се препоръча като отлично решение за сглобяване на производително домашно PC или геймърска машина с една или две графични карти.
Основните предимства, които трябва да се отбележат за новата платка, са добрите възможности по организацията на дисковата подсистема, отличното качество на възпроизвеждания звук, добре балансираният I/O панел, приятният дизайн, подсиленият VR регулатор, висококачествената елементна база, както и наличието на мрежовия контролер Qualcomm Atheros Killer E2201 с възможност за приоритизиране на геймърския и мултимедийния мрежови трафици. Не може да подминем и голямото количество фирмени технологии, с които подробно ще се запознаете на страницата на производителя (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4950#ov), както и широките възможностти за автоматичен и ръчен овърклок, които предлага платката и които ще се харесат особено много на опитните овърклокъри.
GIGABYTE GA-Z97X-UD5H може съвсем смело да се препоръча като отлично балансирано решение, което няма да разочарова своите собственици.
Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.