Този наръчник ще е полезен не само за пострадалите от хакерска атака или за любителите на технологиите, а за всички, които използват компютър.
Първи слой: редовно актуализиране на операционната система, браузъра и другия софтуер
Компютрите, браузърите и важните приложения получават ъпдейти по-често сега, отколкото в края на 90-те и началото на 2000, когато вирусите бяха изключително сериозна заплаха. Днес актуализациите често са автоматични и трудно могат да се избегнат. Разбира се, това е само в полза на потребителите, тъй като подобни ъпдейти могат да съдържат важни подобрения от гледна точка на сигурността.
Операционните системи:
Windows 10 автоматично инсталира ъпдейти освен ако вие изрично не ги забавите. MasOS също може да инсталира системни ъпдейти автоматично и дори автоматично обновява приложенията, свалени през официалния App Store. Chromebook пък се актуализира автоматично, когато го рестартирате (затова е добре понякога да изключвате устройството, вместо да го оставяте в изкачващ режим). Ако все още не сте обновили последната версия на своята операционна система – особено ако използвате Windows 7 или 8 и не сте преминали към Windows 10 – то определено трябва да го направите възможно най-скоро.
Наистина е досадно да си включите компютъра, за да свършите нещо и след това да трябва да чакате, докато бавният ъпдейт се инсталира. Но системните актуализации вече са по-малки, по-бързи и не прекъсват работния процес, както се случваше при по-ранните версии на Windows и Mac.

Браузъри:
Повечето основни уеб браузъри се обновяват автоматично: Chrome на Google и Mozilla Firefox автоматично свалят ъпдейти и ги инсталират при следващото стартиране на браузъра. Но ако имате навика да оставяте много прозорци отворени в продължение на дни, то трябва да рестартирате, когато видите наличен ъпдейт и да позволите на браузъра да възстанови страниците (или да ги затворите и да продължите начисто). Edge на Microsoft се обновява заедно с Windows, а Safari получава ъпдейти през App Store на Apple. Разширенията, инсталирани в Chrome, Firefox, Safari и Edge, също се обновяват автоматично.
Важните приложения:
Някои приложения непрекъснато напомнят за наличието на малки ъпдейти, докато други никога не уведомяват за важните обновления. Ако използвате дадена програма често и особено, ако тя е свързана към мрежата (а при повечето от тях това е факт), активирайте всяка опция "проверка за ъпдейти" в съответните настройки. Ако разполагате с голяма колекция от десктоп приложения, то можете да автоматизирате актуализациите с Ninite Updater (10 долара на година) или SUMo Pro (за 15 долара на година).
Втори слой: Windows Defender
Ако вашата операционна система е актуализирана, като например Windows 10 или (macOS) High Sierra, то няма причина да инсталирате допълнителна антивирусна. Операционните системи са извървели доста дълъг път от дните на Windows XP.
Windows Defender е достатъчно добър за повечето потребители, използващи Windows. Той получава редовни ъпдейти от екип по сигурността, не монополизира ресурсите, не ви безпокои с подобрения или не инсталира нежелани програми. А компанията зад него, Microsoft, има какво да губи, ако нейните вградени приложения за защита не са полезни за потребителите.
В Windows 10, Defender е настроен да се актуализира автоматично, да работи на заден фон и да ви безпокои само ако не може да сканира системата за дълъг период от време. Определено не бива да го изключвате и да спирате ъпдейтите.
Вградените защити на Apple също са достатъчно добри, така че собствениците на Mac не се нуждаят от цялостно решение за сигурността като Norton или McAfee – особено ако се придържат към добрите навици за сигурност като сваляне на приложения от App Store винаги, когато в възможно. Дори тогава обаче устройствата не са непробиваеми. Все пак е добра идея да се добави слой против малуер, който не забавя вашите системи и не ви безпокои с актуализации.

Трети слой: Malwarebytes Premium
Всички вируси са някакъв вид зловреден софтуер, но малуерът включва много повече освен вируси. Експертите по сигурността препоръчват да се инсталира Malwarebytes Premium на Windows и macOS. Това е инструмент, който сканира в реално време и работи без прекъсване. Вместо да разчита на списък с лош софтуер, Malwarebytes Premium търси приложения или процеси, които имат съмнително поведение. Донякъде той се препокрива с Windows Defender по отношение на това срещу какво предпазва. Това обаче е предимство, тъй като голяма част от малуера цели да заобикаля защитите, вградени в по-често използваните операционни системи.