Сензорът за пръстов отпечатък в екрана от известно време вече е достъпен, като за първи път се появи при X20 Plus UD на Vivo в началото на миналата година. Може би от Apple работят самостоятелно по технологията поне от 2017, когато компанията попълни патент за собствен сензор за пръстов отпечатък в дисплея. Досега обаче компанията не прилага технологията в своите телефони. Предполага се, че причината за това са ограниченията при сегашните сензори, сред които високото потребление на енергия, малкият обхват на сензорната област, дебелите сензорни модули и трудностите при производството. Ку отбелязва, че много от тези предизвикателства ще бъдат преодолени до 2021, когато според него е вероятно Apple да се насочи към ултразвуковите сензори за пръстов отпечатък, подобно на Qualcomm.
Макар че технологията ще се използва в iPhone, Ку уточнява, че тя ще има по-добро приложение в Apple Watch в сравнение с Face ID. Към момента Apple Watch не разполага с никаква форма на биометрична сигурност и разчита само на ПИН код.
Обединяването на системите за сигурност Touch ID и Face ID е доста интересна идея. Потенциално това ще създаде възможност за някакъв тип двуфакторна биометрична автентикация, т.е. хакер ще трябва да имитира както вашето лице, така и вашия пръстов отпечатък, за да получи достъп до телефона ви. Всъщност киберпрестъпниците успяха да преодолеят Touch ID за 24 часа след първоначалното пускане на технологията, но ще бъде доста трудно тя да се заобиколи, ако се използва заедно с друга форма на биометрична защита.
Макар че Ку досега доста добре е предвиждал бъдещите разработки на Apple, все пак трябва да имаме едно наум – особено по отношение на продукти, които ще излязат на пазара след две години. Технологията може да не се развива толкова бързо, колкото Apple очаква, а има и много други причини компанията да промени плановете си. Безспорно обаче подобна иновация ще бъде една от най-значителните промени при телефоните след представянето на iPhone X през 2017.