Двата масива идват от два различни разработчика на приложения - Cultura Colectiva, мексиканска компания, отговорна за по-голямата част от изложениете данни, и At the Pool - приложение, което не е функционирало от 2014 г., но е съхранявало записи от 22 000 потребители, включително техните пароли. Cultura Colectiva дори не прави опит да премахне данните в сряда, когато Bloomberg се свързва с Facebook за коментар.
В момента Facebook е в центъра на многобройни федерални разследвания за скандала с Cambridge Analytica заради неправомерно използване на данните на 87 милиона потребители на социалната мрежа за политическа дейност. Това доведе до преустановяване на достъпа на стотици приложения от платформата, както и до въвеждането на множество нови правила за поверителност, които ограничават възможността на разработчиците на приложения да имат достъп до потребителските данни на Facebook. Видимо обаче тези ходове не вършат достатъчно работа, а новините за изтичане на лични данни от платформата не секват.
Да не говорим, че преди по-малко от две седмици стана ясно, че Facebook е съхранявал паролите на стотици милиони потребители под формата на обикновен текст, достъпен за повече от 20 000 служители на компанията. Като цяло, броят на хората, засегнати от изтичане на лична информация от Facebook, е толкова голям, че е почти невъзможно да се изчисли.
Още по-лошото е, че дори ако Facebook работи с Amazon, за да премахне изложената лична информация сега, това не означава, че тя вече не е публикувана другаде. Както се казва, веднъж излязла, пастата за зъби няма как да бъде върната обратно в тубичката.