Планира се проектът да продължи до 2024 г. и трябва да обедини усилията на ключови колективи от областта в Русия.
Квантовите компютри са способни да решават задачи, недостъпни за класическите съвременни високопроизводителни системи. Като примери се дават моделиране на поведението на сложни молекули за разработка на нови лекарства, сложни логистични задачи и работа с големи обеми от данни.
В Росатом в тази област работят от Всерусийският научно-изследователски институт по автоматика "Духов" (ВНИИА). Също така в тази насока се трудя и учени от Московския държавен университет (МГУ), Московския физико-технически институт (МФТИ), Националния изследователски технологичен университет (НИТУ "МИСиС") и др.
Проектното звено в Росатом ще се заема с обединението на усилията за разработка на софтуер за квантови системи, а също така създаване на кюбитове – свръхпроводници, студени атоми, йони и фотони.
Планира се компютърът да бъде достъпен през облачна платформа.
Интересно е да се припомни, че наскоро Google съобщиха, че са създали система, доказваща "квантово превъзходство". Там твърдят, че могат да за три секунди да изпълнят задача, която при използване на конвенционална архитектура би отнела хиляди години. Компании като IBM обаче оспориха това твърдение. Там смятат, че същата задача може да се реализира за няколко дни.