Не само американците треперят в момента – на роувъра Сhang’e 4 също му е студено. Той е измерил температура минус 190 градуса по Целзий през нощта, като от Китайската национална космическа администрация (КНКА) описват времето като "по-студено, отколкото учените очакваха". Измерванията са от роувъра, който прекара две седмици след кацането в режим на изчакване. Миналата сряда той се активира и започна да записва данни, а температурните измервания са от първата му лунна нощ.
Ниските температури не са просто любопитни – те могат да показват, че геологията на обратната страна на Луната е различна в сравнение с тази, която виждаме. Температурните разлики между очакваното и реалното се дължат "вероятно на спецификите в състава на лунната почва от двете страни на земния спътник", коментира изпълнителният директор на мисията.
Обратната страна на Луната е онази повърхност, която никога не се вижда от Земята заради въртенето на спътника. Комуникациите с тази част на Луната са трудни, но Китай е разрешил проблем чрез сателита Queqiao, който беше изпратен в лунната орбита преди пристигането на роувъра. Този сателит събира информацията от Chang’e 4 и я изпраща към учените на Земята.
Това едва ли ще е единствената новина от китайската мисия и в бъдеще вероятно ще научим още любопитни факти за случващото се на тъмната страна на Луната.