Мисията ExoMars ще се приземи на червената планета след две години. На борда на космическия апарат ще има миниатюрна лаборатория, наречена „Марс – органичен молекулярен анализатор” (Mars Organic Molecule Analyzer – MOMA), която ще има за цел да търси следи от живот. Не по-голям от кутия за обувки, лаборатория ще може да открива и анализира органични молекули като аминокиселини – а те могат да бъдат първото доказателство, че е съществувал живот на друга планета.
ExoMars Rover е съвместен проект между Европейската космическа агенция и Руската космическа агенция Роскосмос. Първата мисия на ExoMars приключи с провал през 2016, когато модулът Schiaparelli излезе извън контрол и се разби в повърхността на планетата.
Инструментите на новия ExoMars Rover, като спектрометъра например, заемат един цял плот в типичната химическа лаборатория тук на Земята. Учените обаче са успели да смалят компонентите специално за мисията.
Друг проблем, с който учените е трябвало да се справят, е бил замърсяването. Органичните молекули са в изобилие на Земята и затова лабораторията е трябвало да бъде създадена и изградена в напълно стерилна среда, за да се гарантира, че никакви земните молекули няма да попаднат в нея и няма да компрометират пробите.
Лабораторията също така разполага с автономна система, която ще й позволи на повърхността на планетата да навигира сама. По този начин ще се спести време, тъй като инструкциите от Земята обикновено пристигат за 24 минути. Целта е апаратът да събере проби чрез сондажи на около два метра дълбочина. Именно там учените предполагат, че може би има оцелял живот. „На повърхността радиацията е висока и условията са твърде враждебни. Под различните слоеве скали, може би в пукнати при наличието на вода би било хубаво място животът да оцелее“, коментират от екипа.
Миниатюрната лаборатория вече е преминала през проверките преди полета и в момента е изпратена в Италия, където през следващите две години ще бъде интегрирана с останалата част от космическия апарат. Новата мисия ExoMars е планирана да започне през юли 2020 от космодрума в „Байконур“ в Казахстан.