Наблюдаването на морските обитатели в естествената им среда би помогнало много за разбирането на тяхното поведение и отношения с околния свят. Но това не е толкова лесно. Използването на подводни превозни средства, за да се надникне в техния начин на живот, е едната опция, но тя обикновено има своите ограничения. Някои машини са твърде шумни или имат витла, които нарушават спокойствието в морските дълбини. Освен това повечето от тях са създадени по такъв начин, който не им позволява да се слеят с околната среда. Управляването на подобни превозни средства също само по себе си е предизвикателство, тъй като в повечето случаи те трябва да са привързани към лодка. Учените от Масачузетския технологичен институт обаче може би са намерили решение – робот, който може да плува самостоятелно под водата.
Роботът, наречен SoFi, използва изпълнително устройство, което вкарва и изкарва вода в пространствата в опашката му, позволявайки да се движи от едната на другата страна – подобно на истинска риба. SoFi може да бъде контролиран от акустична система за комуникация, която помага на изследователите да го насочват в пространството. Роботът може да се движи напред, да се обръща, да се гмурка, да плува на 18 метра дълбочина и да издържи до 40 минути. Освен това дизайнът на устройството много прилича на неголяма риба, а при проведените тестове е показало, че може да маневрира край рифове и да плува заедно с истинските риби, без да ги обезпокоява.
Учените биха искали в бъдеще да подобрят скоростта на SoFi, за да могат да го използват за изучаването на морските дълбини за дълъг период от време. А също така те се надяват да проверят дали ще успеят чрез рибата робот да влияят върху поведението морските обитатели.