E3 2017 приключи, но остана хайпът и жаждата за още информация около всички вълнуващи анонси. В следващите редове ще сумираме в различни категории най-интересното с идеята да ви спестим ровенето из необятното интернет пространство.
Можете да хвърлите поглед и на предходния материал посветен на изложението, където посочихме акцентите и направихме колекция от най-впечатляващите трейлъри и клипове.
Най-добра игра: Super Mario Odyssey (Nintendo Switch)
Nintendo пак го направиха. И вече се замисляме дали японската компания не разполага с някаква форма на магия или извънземна технология, че вече три десетилетия да бутат основните си франчайзи напред.

© Владо Георгиев, pcworld
Подобно на това, което направи Breath of the Wild за Zelda, Odyssey модернизира Super Mario с отворен свят, чаровни персонажи, хумор, тайници, гениален левъл дизайн и толкова, толкова много геймплей. Всъщност, в Odyssey в рамките на половин час можете да видите геймплей механики колкото за половин дузина игри, но всичко работи толкова кохерентно и дотолкова в духа на Mario, че не беше никак трудно да излъчим най-добрата игра на изложението. Браво, Nintendo!
Най-добър трейлър: Beyond Good and Evil 2 (PC, PS4, Xbox One)
Дори за StarCraft 2 и Duke Nukem Forever не трябваше да чакаме толкова дълго, колкото за Beyond Good and Evil 2. А когато анонса се случи на пресконференцията на Ubisoft, при това със синематика по-долу, ситуацията стана твърде сантиментална, чувствителна, емоционална... хлип, хлип. Великолепен синематик от класата на Blizzard. Ако все още не сте го изгледали, направете го. Ако сте го изгледали, направете го пак...
Най-изненадващ анонс: Mario + Rabbids: Kingdom Battle (Nintendo Switch)
Победителят в тази категория беше много труден избор. От една страна имахме Beyond Good and Evil 2, за който обаче знаехме, че се разработва и беше въпрос на време да получим официалния анонс. От друга беше римейкът на Shadow of the Colossus, който си остава една от най-добрите игри в историята, при това забележете, че е "римейк", а не "ремастър". Освен това, имахме и анонса на Metroid Prime 4, за който вече бяхме изгубили надежда, че изобщо ще се състои. Първенецът обаче, трябва да е Mario + Rabbids: Kingdom Battle.

© Владо Георгиев, pcworld
Не че някой е настоявал или очаквал комбинация между италианския водопроводчик на Nintendo и истеричните зайци на Ubisoft, но понякога гейм компаниите ни дават това, което все още не знаем, че ни трябва. И определено останахме изненадани не само от комбинацията, но и от това доколко сполучливо изглежда. В същността си, това е походова тактическа игра в духа на XCOM, която кара героите от Mushroom Kingdom и Rabbid вселената да се обединят срещу побеснели и мутирали по странни начини зайци. Колоритен свят, пъзели, екшън, скрити оръжия и предмети, шантави противници, шантави съюзници, забавна музика. Нямаме търпение играта да се появи, (а това ще се случи на 29 август)!
Най-изненадващо отсъствие: Death Stranding (PC, PS4, Xbox One)
В последните години Rockstar избягват големите изложения, а и дни преди старта на Е3 2017, разбрахме, че Red Dead Redemption 2 няма да се появи тази година. Затова и не останахме особено изненадани от отсъствието на мега-хита. The Last of Us 2 беше разкрит със синематик на PlayStation Experience 2016 (изложението на Sony провеждащо се в началото на декември) и макар да се надявахме на геймплей кадри, вероятно ще ги оставят за следващия PlayStation Experience. Но Death Stranding, новата игра на гейм гуруто Хидео Коджима (Hideo Kojima), беше обявена на миналогодишното E3 и отсъствието й на E3 2017 ни разочарова дълбоко. Не, доколкото знаем, няма проблеми с разработката на играта и дори Коджима присъстваше на изложението давайки интервюта, но така и не видяхме нищо ново свързано с Death Stranding. Очакваме геймплей (или още един страхотен синематик) на Tokyo Game Show през септември - от 21 до 24.

© Владо Георгиев, pcworld
Най-добра инди игра: Frostpunk (PC, PS4, Xbox One)
Поляците от 11 bit studios са ни добре познати с тетралогията си Anomaly игри (Anomaly: Warzone Earth, Anomaly: Korea, Anomaly 2 и Anomaly Defenders), но и с пост-апокалиптичния си хит This War of Mine. Темата за упадъка на човечеството и дистопията продължава в новият им проект Frostpunk.

© Владо Георгиев, pcworld
Играта е странна смесица между сити-билдинг, сървайвъл и социална симулация, която компанията описва с измисления от тях жанр "society survival". В последно време стратегическите игри се съживяват, след като дълги години жанра беше на животоподдържащи системи, а Frostpunk изглежда наистина интересно и различно. Чакаме през втората половина на 2017-та година.
Най-добра нова игра: Anthem (PC, PS4, Xbox One)
Anthem безспорно беше един от най-амбициозните проекти на E3 2017, при това изглеждаше дяволски красиво (Frostbyte 3 енджина блести в цялата си прелест). Новата игра на Bioware е кооперативен екшън в споделен свят със сингълплейър елементи и увлекателна история. С други думи, комбинация между Warframe, The Division и Destiny, всяка от които имаше своите недостатъци. В отворен, извънземен свят, играча поема контрола над екзо-костюм наречен Javelin (разбира се, че ще може да се персонализира), благодарение на който ще трябва да се преодолява враждебна среда пълна с гадове от всякакъв тип и размер.
Едно от най-интересните неща са т. нар. Shape Storms, които в дадени моменти ще променят части от света, по този начин елиминирайки досадното обикаляне и преиграване на едни и същи местности. На теория, много от основните компоненти на Anthem звучат чудесно. Но след като сме се подлъгвали от игри, като гореспоменатите три, внимаваме очакванията ни да не удрят тавана.

© Владо Георгиев, pcworld
Особено след като това е екшън ко-оп игра, а най-слабата част от всички Bioware игри е именно екшъна. Ще видим... Още повече, че играта трябва да се появи в края на 2018-та година, но предвид мащаба й, нищо чудно да остане за 2019-та. А дотогава много неща могат да се променят.
Най-горещо очаквано продължение: The Evil Within 2 (PC, PS4, Xbox One)
Ако трябва да посочим един жанр, който през последните пет години значително е увеличил представителите си, то това трябва да е хоръра. Геният Шинджи Миками (Shinji Mikami) дарил ни с Resident Evil и Dino Crisis (но по-късно и с God Hand, Vanquish и шедьовъра за вечни времена Resident Evil 4) направи собствено студио Tango Gameworks под шапката на Bethesda и през 2014-та зарадва феновете на хоръра с The Evil Within.
Играта не беше съвършена, но съдържаше много от отличителните белези на Миками – страхотна атмосфера, шантава история, хорър моменти, които те стискат за гърлото и... желание за още! Е, Tango и Bethesda ни зарадваха изключително много с директното продължение The Evil Within 2, чието действие се развива три години след края на първата игра. И както можете да видите от трейлъра по-долу, от The Evil Within 2 все така струи стил, класа, хорър. А най-хубавото? Играта идва съвсем скоро – на 13-ти октомври!

© Владо Георгиев, pcworld
Най-добър хардуер: Alienware Area-51 Threadripper Edition
Alienware е първата компания, която анонсира, че ще вкара в системите си от висок клас новият чип Ryzen Threadripper на AMD – директният конкурент на 18-ядрения Intel-ски Core i9 X. Нещо повече – до края на годината Alienware ще бъде ексклузивен сериен доставчик на новите чипове (което означава, че макар другите сериини производители да не разполагат с тях, компаниите насочени към екстремните потребители, като Origin PC и Falcon Northwest, също ще разполагат с новите чипове).

© Владо Георгиев, pcworld
На външен вид, Alienware Area-51 е абсолютно същата система с екзотичен външен вид, но вътре всичко е ъпгрейднато до последните стандарти – до три 8GB AMD Radeon RX 580 (Crossfire), до 64GB HyperX DDR4 XMP 2933MHz (4 x DDR4 UDIMM), до 1TB M.2 PCIe SSD + 2TB 7200rpm SATA HDD. Очаквайте и цяла орда от портове - 8 x USB 3.1 Type-A, 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-A, 1 x USB-C, 7.1 аудио, 1 x SPDIF, 1 x микрофон, 1 x стерео жак, 1 x аудио вход, 2 x Ethernet. Искате слотове, много слотове? Разполагате с 4 x PCIe x16 (2 x x16 ел.), 2 x PCIe x4. И разбира се, захранването е почти колкото това на бойлер – 1500W.

© Владо Георгиев, pcworld
Цените все още не са известни, но предполагаме, че стартово Alienware Area-51 Threadripper Edition ще започва от 5000 долара. Премиерата се очаква в края на юли месец.

© Владо Георгиев, pcworld
Най-добро периферно устройство: LucidSound LS15X
На пазара са достъпни много видове и от всякакви марки гейминг хедсети, но всичките сякаш следват един установен шаблон – големи чаши за ушите, подплатена лента за главата, микрофон и може би, усилвател. LucidSound LS15X поема по радикално различно направление, създавайки персонална озвучителна система, която сама по себе си изобщо не е хедсет. Устройството е полугръгло и се носи като огърлица. Може да действа като класически слушалки чрез влизащите в комплекта тапички, но идеята е, че LS15X действа като колонка, която стои на врата ви и не ви изолира от жената, децата, родителите и прочее тела, които от време на време биха настоявали за вниманието ви. Този тип слушалки-колонки, LucidSound наричат "контур хедсет".

© Владо Георгиев, pcworld
Чудесна функция на LS15X е, че може да се свързва безжично с Xbox One (включително предстоящият Xbox One X) без да изисква допълнителен донгъл, адаптер и прочее приставки (за Windows 10 PC обаче, ще ви трябва Xbox Wireless донгъл). А най-хубавото е, че LS15X струва само 100 долара. Премиерата на контур хедсета е насрочена за 1-ви декември.

© Владо Георгиев, pcworld