Троянецът бива "прихващан" от потребителите чрез свързване към заразен сървър. Той "инфектира" техните устройства и сваля на тях зловреден софтуер, който замества списъка с видими сървъри в играта и създава техни проксита на инфектирания, които се използват за примамване на нови жертви.
При свързване към такъв фалшив сървър играчът бива пренасочен и на компютъра му бива свалено копие на троянеца, след което процесът се повтаря. Именно по този начин са постигнати впечатляващите числа от по-горе – огромна част от CS 1.6 сървърите всъщност са фалшиви и служат за разпространяване на зловреден софтуер.
Според Dr.Web ботмрежата е неутрализирана. Заплахата обаче все още е налице тъй като разработчиците от Valve все още не публикували пачове за уязвимостите в CS 1.6.
Counter Strike версия 1.6 видя бял свят през 2000 г. и все още се радва на висока популярност. Играчите използващи официалния клиент на играта са средно 20 хил. дневно. Продаването, наемането и промотирането на гейм сървърите в момента в печеливш бизнес. Според Dr.Web в момента в Русия повишаването на ранга на даден сървър за една седмица струва 200 рубли (~ 5,4 лв.). Това не е много, но имайки предвид големия брой сървъри възможностите за печалби са сериозни.