Договорът е предвиждаше съществени приходи за AMD – 293 млн. долара при достигане на определено ниво на развитие на съвместното предприятие. Също така всеки продаден за всеки продаден процесор, използващ архитектурата Zen AMD е получавала т.нар. роялти такса.
Новината бе обявена от Лиса Сю по време на изложението Computex 2019, което се провежда ежегодно в Тайпе, Тайван. Там бяха забелязани китайски Zen чипове, носещи името Hygon и директорът на AMD коментира ситуацията.
Сю не уточни дали стъпката има общо с търговската война межу САЩ и Китай, която вече донесе сериозни проблеми на Huawei. Последната вече не може да получава процесори от Intel, също така неясно и бъдещето на собствените ѝ чипсети от серията Kirin, в които се използва архитектура на ARM.
Лиса Сю обаче вече неведнъж е споделяла, че компанията трябва да отчита изискванията на американското правителство и законите на САЩ при работата си с партньори от други страни.
За китайска страна решението на AMD означава, че тя няма да има достъп до актуалните разработки на компанията, сред които е архитектурата Zen 2, стояща в основата на чиповете Ryzen от трето поколение и сървърните процесори EPYC Rome.
Целта на съвместното предприятие THATIC e била да съкрати изоставането на Китай в сферата на микроелектрониката. Пасивното участие на AMD обаче не е довели до създаване на изцяло нови процесори. 14-нанометровите Hygon за сървъри на практика са пълни копия на чипове на американската компания, като непроменен е дори сокетът. Единствената разлика е интегрирането на китайски стандарт за шифроване, тъй като продуктите са ориентирани към вътрешния пазар на КНР.
Настолните продукти с марката Hygon пък са аналози на Ryzen, като основната разлика с оригинала е монтажът директно върху дънната платка. Нещо повече, тези модели не разполагат с дискретен чипсет, като според разработчиците всичко необходимо е включено в самия процесор.
Въпреки отсъствието на очевидни разлики с продуктите на AMD обаче чиповете Hygon вече нагледно демонстрираха своите възможности. Процесорите Hygon Dhyana се използват в суперкомпютъра Sugon Advanced Computing System, който бе разработен през 2018 г. през ноември бе класиран на 38-мо място сред 500-те най-производителни инсталации в световен мащаб.
Очаква се, че липсата на достъп до Zen 2 ще окаже влияние на развитието на китайските процесори. 7-нанометровите чипове на AMD с предлагат производителност (и дори по-висока) като тази на топ предложенията от Intel, но на по-ниска цена. Самата Intel пък наскоро обяви, че преминава на 10-нанометрова технология.