С големите си ярки екрани и мощните процесори съвременните смартфони определено изпреварват значително развитието на захранващите елементи за тях, в резултат на което две денонощия автономна работа често се смятат за истински лукс при този тип техника. Британската компания Intelligent Energy обаче смята, че е намерила решение за този проблем и обещава истински пробив в захранването на мобилните джаджи с технология, която ще осигури на смартфоните цяла седмица през презареждане.
Разработката на Intelligent Energy, за която иде реч, е компактна горивна клетка, в която енергията се изработва в реакция с участието на водород и кислород и се създават “странични ефекти” под формата на водна пара и топлина. От компанията информират, че са създали работещ прототип на iPhone 6, който използва тази технология, при това без да се налагат промени в размерите и геометрията на корпуса. А това заслужава отбелязване, защото заедно с горивната клетка в апарата е запазена и традиционната батерия. Единствената “козметична” промяна са направените допълнителни отверстия за извеждане на водните изпарения.
В този вид на прототипа, горивната клетка на iPhone 6 се зарежда с водород чрез модифицираното отверстие за слушалки в телефона. Евентуалните комерсиални устройства обаче ще използват специални сменяеми картриджи, за които се предполага, че ще струват приблизително колкото чаша кафе. Според Intelligent Energy с едно такова зареждане смартфоните ще могат да работят без проблеми в продължение на “седмица при обичайна употреба”.

© PCWorld България, pcworld
Снимки: iFixit
Отбелязва се също, че Intelligent Energy вече работи в тясно сътрудничество с Apple по въпроса за осъществяване на пазарния дебют на това ново решение. От американската компания обаче засега не коментират тази информация.
Може би тук е мястото да отбележим, че сама по себе си технологията на горивните захранващи елементи вече се развива достатъчно отдавна, като вече съществуват и зарядни устройства, базирани на нея. За първи път обаче се осъществява интеграция на горивна клетка с обикновена батерия в смартфон и, ако компанията Intelligent Energy успее да направи своето решение масово, това наистина може да преобърне пазара на мобилни устройства.