General Electric създаде терабайтни Blu-ray дискове

01 октомври 2009
3144 прочитания
0 коментара
8 одобрения
0 неодобрения

General Electric представи технология за холограмни дискове, които могат да съхраняват 1 ТВ данни. Информацията от тези дискове може да се прочете с модифицирано Blu-ray устройство.

Макар холограмният запис да съществува от 30 години, той и до сега не е пуснат на масовия пазар. Основните трудности са във високата цена на дисковете и устройствата за четене, което е предизвикано от необходимата повишена точност на производство. Ранните прототипи бяха и чувствителни към условията на околната среда. GE е преодоляла тези проблеми с избора на подходящ носител, което е и основната иновация.

Информацията на холограмните дискове се записва чрез разделяне на лазерния лъч на два потока. Единият от тях е опорен, а вторият – сигнален, съдържащ данните. Преди дисковете се записваха на холограмни „страници“, съдържащи по милион бита информация всяка. Тези страници се разполагаха в няколко хиляди слоя, които пък се съхраняваха на стотици различни места на диска.

В GE са съкратили размера на страницата до един бит. Оказва се, че с помощта на „микро-холограми“ може да се постигне същата плътност на записа при незначително увеличение на скоростта на четене. Горният слой данни може да се чете от обикновени Blu-ray плейъри. За да се прочетат всички слоеве е нужно да се внесат в сегашните устройства относително малки промени.

Времето за достъп на новите дискове е 3 ms, а скоростта на предаване на данни е пет пъти по-висока от тази на DVD. Холограмните дискове могат да се копират в заводски условия, което ще позволи на тях да се разпространяват филми с много високо качество.

GE възнамерява да продава лицензи за новата технология на други компании. Първите дискове за корпоративни клиенти ще се появят до 2-3 години, а две години след това се очакват устройства и носители и за масовия пазар.

8 одобрения
0 неодобрения
Още от рубрика "Оптични устройства"
КОМЕНТАРИ
Трябва да сте регистриран потребител, за да коментирате статията
"General Electric създаде терабайтни Blu-ray дискове"



    

абонамент за бюлетина
връзка с нас